O rasie

Charakter ragdolla:


Ragdoll jest kotem o spokojnym temperamencie, przyjacielskim i zrównoważonym. Ma nieco flegmatyczny, łagodny charakter. Nie jest specjalnie skoczny – woli spacerować po ziemi, niż wspinać się na meble.
Mocno zżywa się z właścicielem, ciągle poszukuje z nim kontaktu i chętnie towarzyszy mu przez cały dzień, chodząc przy nodze jak pies. Nie bywa jednak zbyt natrętny, o swojej obecności przypomina jedynie cichym i delikatnym głosem. Doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi, lubi pieszczoty i akceptuje nawet najbardziej wymyślne zabawy.
Jest niekonfliktowy, dobrze czuje się zarówno wśród innych kotów jak i w towarzystwie psa.
Bardzo inteligentny i ciekawski, wszystkie zmiany w otoczeniu przyjmuje z typowym dla siebie stoickim spokojem. Jest typem domatora, ale lubi też czasami wyjść na zewnątrz. Nie należy mu jednak pozwalać na samotne spacery, powinien zawsze chodzić na smyczy; może spędzać czas w wolierze lub na zabezpieczonym siatką balkonie.
Naukowcom nie udało się ustalić, skąd wzięła się jego niezwykła bezwładność. Najprawdopodobniej odziedziczył ją po łagodnych i spokojnych przodkach, a potem została utrwalona w populacji dzięki odpowiedniej selekcji. Osobniki o takich cechach rodzą się czasami również bez żadnych zabiegów hodowlanych pod naszą szerokością geograficzną.

Cechy rasy:

Pochodzenie: Stany Zjednoczone
Charakter:
 cichy, spokojny, oddany opiekunowi
Wielkość: duży, masywny
Waga: 4,5-9 kg
Wygląd ogólny: ciało mocne i muskularne, o średniej budowie kośćca
Głowa: kształt dość szerokiego trójkąta; czoło spłaszcza się w stronę sklepienia czaszki, podbródek jest silny i zaokrąglony
Uszy: szerokie u podstawy, lekko pochylone do przodu, z wyraźnymi pędzelkami
Oczy: duże, owalne, dość szeroko osadzone, zawsze niebieskieNos: prosty, ma jedynie lekkie zagłębienie u nasady
Tułów: dobrze umięśniony, długi, z szeroką klatką piersiową – u dorosłego kota barki są tej samej szerokości co zad; kończyny średniej długości, tylne dłuższe od przednich; stopy duże, okrągłe, z kępkami włosów między palcami
Ogon: dość długi, dobrze owłosiony, lekko wygięty na końcu
Szata
:
 półdługa, gęsta, jedwabista, z połyskiem; występuje miękki podszerstek
Aktywność: spokojny, nieco flegmatyczny, zrównoważony
Odporność/podatność na choroby: odporny
Długość życia: 15-18 lat
Maść: ragdoll może mieć 3 rodzaje oznaczeń na sierści. Maść colorpoint (typowa dla kotów syjamskich) charakteryzuje się występowaniem jednolitych oznak na części twarzowej głowy, uszach, kończynach i ogonie. Odmiana mitted ma znaczenia rozmieszczone jak u colorpointa, ale zabarwienie przednich kończyn sięga tylko do kości śródręcza, poniżej musi przechodzić w białe rękawiczki. Biały kolor na tylnych kończynach sięga do połowy ich długości, tworząc skarpetki. Pierś, kołnierz na szyi i podbródek również są białe, ale nie powinno być białej plamy na głowie. U odmiany bicolor pomimo dużej ilości bieli oznaki muszą wyraźnie odcinać się od reszty ciała. Zabarwienie kończyn jest takie samo jak u odmiany mitted. Natomiast na głowie występuje biała plama w kształcie odwróconej litery V, biegnąca między oczami i pokrywająca symetrycznie poduszeczki z wąsami oraz brodę.